Materiał Partnera Czym jest mechanika sceniczna?

Czym jest mechanika sceniczna?

Wybierając się do teatru, opery czy filharmonii, całą naszą uwagę poświęcamy artystom i prezentowanej przez nich historii. Raczej nie zaprzątamy sobie głowy elementami budującymi scenę czy urządzeniami odpowiadającymi za ich ruch. A przecież to również od scenografii zależy, czy dany spektakl zrobi na nas wrażenie, czy też nie. Czym jest mechanika sceniczna i co się na nią składa? Warto wiedzieć!

Charakterystyka mechaniki scenicznej

Mechanika sceniczna odpowiada za pracę elementów, które nie są widoczne dla widza, ale które mają ogromne znaczenie dla oprawy artystycznej wydarzenia. Współcześni reżyserzy sztuk teatralnych czy organizatorzy koncertów nie polegają tylko i wyłącznie na talencie artystów. Pragną zaskakiwać publiczność, wprawić ją w zdumienie, „ożywić” scenę. Nie byłoby to możliwe bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Ruch poszczególnych elementów scenografii sprawia, że wydarzenie nabiera większej dynamiki, a przez to – wywołuje silniejsze emocje. Typowym elementem mechaniki scenicznej są:

  • automatycznie sterowana kurtyna,

  • mosty oświetleniowe,

  • podesty elektryczne,

  • zapadnie sceniczne,

  • obrotowe platformy,

  • sztankiety dekoracyjne,

  • wciągarki.

Jak tłumaczy specjalista z firmy Piasecki i Syn – dobór poszczególnych elementów mechaniki scenicznej zależy od specyfiki konkretnego wydarzenia. Zwykle najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne stosowane są podczas realizacji sztuk teatralnych.

Jakie są zalety stosowania mechaniki scenicznej?

Największą zaletą zastosowania elementów mechaniki scenicznej jest bez wątpienia zwiększenie atrakcyjności wydarzenia kulturalnego. Przyjemniej ogląda się koncert bądź sztukę teatralną, gdzie scena nie stanowi jedynie tła, ale jest istotną częścią całego spektaklu. Ponadto automatyzacja scenografii pozwala ograniczyć pracę ludzkich rąk, a także poprawia bezpieczeństwo pracowników backstage’u. Dzięki temu, że to komputer po części steruje pracę sceny, są oni mniej narażeni na ryzyko wypadku spowodowanego np. ręczną obsługą kurtyny. Co więcej, zastosowanie elementów mechaniki scenicznej obniża ryzyko wystąpienia opóźnień przy zmianie dekoracji scenicznych czy pracy oświetlenia. Wszystko zgrane jest w czasie co do minuty, co również ma wpływ na odbiór wydarzenia. Dzięki mechanice scenicznej można zrealizować najbardziej śmiałe wizje organizatorów takie jak np. nagłe zniknięcie aktorów, niespodziewane pojawienie się piosenkarza na scenie czy też wysunięcie się dodatkowego podestu. Tam, gdzie sztuka i technologia ściśle ze sobą współpracują, nie ma rzeczy niemożliwych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas