Materiał Partnera Dlaczego warto wykastrować kota i na czym polega zabieg?

Dlaczego warto wykastrować kota i na czym polega zabieg?

Kastracja i sterylizacja są to zabiegi chirurgiczne, które uniemożliwiają zwierzętom rozmnażanie się. Kastracja polega na usunięciu gonad, w przypadku samicy jajników, a w przypadku samców jąder. Określenia sterylizacja używa się w przypadku podwiązania jajowodów, bez usuwania gonad. Czy zabieg kastracji jest bezpieczny i kiedy powinien zostać wykonany?

Jakie są zalety kastracji kotów?

Mimo wielu kontrowersji dotyczących kastracji bądź sterylizacji kotów, większość weterynarzy jednogłośnie podtrzymuje, że zwierzęta powinny być kastrowane. Na ulicach żyje wiele bezdomnych zwierząt, dla których pomimo opieki różnych fundacji ciężko jest znaleźć domy. Zwierzęta te pozbawione są opieki weterynaryjnej i bardzo często chorują i umierają wskutek zaniedbań. W takim przypadku bez sensu jest rozmnażanie kolejnych zwierząt. Weterynarze z przychodni weterynaryjnej Pies, czyli Kot uważają, że nawet jeżeli nasz kot jest niewychodzący i nie ma partnera do rozmnażania, to sterylizacja jest wskazana ze względu na inne korzyści. Zabieg kastracji chroni naszego pupila przed wieloma schorzeniami. W przypadku kotek zabieg znacznie obniża ryzyko rozwoju nowotworów jajnika oraz nowotworu trzonu macicy. Kastracja eliminuje także różnego rodzaju niepożądane zachowania, które występują np. przy okazji rui. Samica może mieć ruję nawet kilka razy w roku, co jest bardzo uciążliwie nie tylko dla niej, ale również dla właścicieli, a nawet sąsiadów. Kotka w tym czasie głośno miauczy, może również próbować uciec z domu, co może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Ponadto ruja może spowodować u kotki apatię, brak apetytu, biegunkę i wymioty.

W przypadku samców również nie brakuje korzyści z kastracji. Podobnie jak w przypadku samic zabieg eliminuje ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych jąder i przeciwdziała niepożądane zachowania. Wykastrowane kocury nie przejawiają zachowań terytorialnych, co oznacza, że nie znaczą terenu, a zapach moczu nie jest wyczuwalny, jak w przypadku kota niewykastrowanego. Wykastrowane koty stają się znacznie łagodniejsze oraz nie przejawiają chęci do walk, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy posiadamy więcej niż jednego kota. Kocury po zabiegu sterylizacji nie próbują uciekać z domu, co znacznie zmniejsza ryzyko, że nasz pupil zaginie bądź wpadnie pod samochód.

Jak wygląda zabieg kastracji kota?

Weterynarze tłumaczą, że przygotowanie do zabiegu wygląda tak samo u samców oraz u samic. Kot poddany kastracji musi być na czczo, czyli nie należy podawać mu jedzenia 12 godzin przed operacją. Zwierzę przed operacją otrzymuje ogólnie znieczulenie i podłączony zostaje do sprzętu, który monitoruje jego funkcje życiowe, co pomaga wykluczyć wszelkiego rodzaju komplikacje. Następnie konieczne jest nacięcie, aby uzyskać dostęp do jąder. Lekarz weterynarii wykonuje dwa cięcia, osobno na każdym jądrze lub jedno na szwie moszny. Przed usunięciem jąder weterynarz podwiązuje nasieniowód i tętnicę jądrową. Sam zabieg trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut i nie jest zbyt skomplikowany. Zwykle nie zakłada się nawet szwów, a rana goi się przez rychłozrost. Czasami lekarz zdecyduje założenie szwów, wtedy dobrze jest ubrać kota w specjalny kołnierz uniemożliwiający wygryzanie szwów lub wylizywanie rany.

Sterylizacja u kotek jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna niż w przypadku kotów. Zabieg wymaga usunięcia sierści z brzucha oraz otwarcia powłok ciała. Kastracja polega na nieodwracalnym usunięciu jajników, jajowodów i często też macicy. Natomiast sterylizacja jest zabiegiem, podczas którego podwiązuje się jajowody bez usuwania gonad. Niezależnie od metody, kotku musi pozostać w lecznicy do czasu wybudzenia. Nie należy jej odbierać, gdy nie jest w pełni wybudzona. Musimy mieć świadomość, że skutki narkozy nasz pupil będzie odczuwał nawet do kilkunastu godzin po narkozie. Zwierzę może być osowiałe, mieć problemy z utrzymaniem się na łapkach i z nietrzymaniem moczu.

W obu przypadkach należy pilnować, aby zwierzę nie wylizywało rany, ponieważ może doprowadzić to do komplikacji. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas